خرید و فروش کوساما

خرید و فروش کوساما

خرید و فروش کوساما | خرید کوساما | فروش کوساما | شارژ کوساما | شارژ حساب کوساما | خرید ارزان کوساما | صرافی خرید و فروش کوساما

عکس ارزنام فارسی ارزنام انگلیسی ارزنماد اختصاریتوسعه دهنده
کوساماkusamaKSMدکتر گاوین وود Dr.Gavin Wood
 
 

خرید و فروش کوساما

خرید و فروش کوساما | خرید کوساما | فروش کوساما | شارژ کوساما | شارژ حساب کوساما | خرید ارزان کوساما | صرافی خرید و فروش کوساما

نمودار قیمت و تحلیل فاندامنتال ارز دیجیتال کوساما

 

ارز دیجیتال کوساما (Kusama) چیست؟

علی‌رغم اینکه ارز دیجیتال کوساما یا کوزاما نسخۀ زودتر منتشرشده و حسابرسی‌نشدۀ پولکادات است اما با کدی کاملاً مشابه با پولکادات نوشته شده است. Kusama چیزی بیش از یک شبکۀ آزمایشی است و قرار است به عنوان یک بستر آزمایش برای تست و حصول اطمینان از ویژگی‌های جدیدی باشد که قرار است اضافه شوند؛ چراکه این ویژگی‌ها بلافاصله بعد از آزمایش روی ارز دیجیتال کوساما، در پولکادات پیاده‌سازی می‌شوند. همچنین از این طریق برای کاربران این امکان ایجاد شده است که ویژگی‌ها و امکانات جدید اضافه‌شده را در ارز دیجیتال کوزاما بررسی کنند و اگر همه چیز به درستی صورت گرفته بود، در نهایت به پولکادات منتقل شوند.

با مقایسۀ این دو ارز دیجیتال با ارزهای دیجیتالی همچون بیت کوین و لایت کوین متوجه چگونگی عملکرد آنها خواهید شد. در مقایسه با بیت کوین که تغییرات بسیار کمتر و آهسته‌تری دارد، شبکۀ لایت کوین ارزش کمتری دارد و به نوعی نسبت به بیت کوین می‌توان آن را یک شبکۀ آزمایشی دانست که تغییرات بیشتری در آن صورت می‌گیرد. پس می‌توان عملکرد کوزاما را چیزی شبیه به عملکرد لایت کوین و پولکادات را شبیه به بیت کوین دانست.

ارز دیجیتال کوساما تنها یک شبکۀ آزمایشی نیست؛ چراکه شبکه‌های آزمایشی تنها نقش‌های زمینه‌ای دارند و توکن‌های آنها هیچ ارزشی ندارند.

به رغم اینکه ارزش توکن کوساما (KSM) بسیار پایین‌تر از ارزش پولکادات است اما نمی‌توان گفت که توکن آن هیچ ارزشی ندارد.

تاریخچه ارز دیجیتال کوساما (Kusama)

در ماه ژولای سال 2019، دارندگان توکن DOT می‌توانستند درخواست خود را برای دریافت توکن KSM اعلام نمایند. برای اینکه بتوانند در تشکیل بلاک اولیه نقش داشته باشند، تنها یک تراکنش اتریومی لازم بود.

یک ماه و نیم بعد، ارزدیجیتال کوساما با روش الگوریتم گواه اثبات اعتبار، روی کار آمد و کاربران می‌بایست تمایل خود را برای شرکت در این الگوریتم به عنوان تأییدکننده اعلام می‌کردند.

بعد از گذشت ماه‌ها و با توجه به چالش‌هایی که در مسیر قرار گرفت، این شبکه، الگوریتم اجماع خود را به الگوریتم گواه اثبات سهام تغییر داد. در حال حاضر 130 تأییدکنندۀ فعال در شبکه ارز دیجیتال کوساما وجود دارد. در زمان نگارش مقاله، حاکمیت و مدیریت شبکه به دست دارندگان توکن کوساما انجام می‌شود.

سودو (SUDO) که به منزلۀ یک کاربر اصلی عمل می‌کرد و در نهایت بعد از تصمیمات مدیریتی، تعیین‌کنندۀ اقدامات نهایی در شبکه ارز دیجیتال کوزاما بود، کنار گذاشته شد و این کار به طور کامل به دارندگان توکن‌های KSM واگذار شد. به عنوان مثال در صورت وقوع مسائلی همچون تصمیم برای افزایش تأیید‌کننده‌ها به 150 نفر، این موضوع به اشتراک گذاشته می‌شود و برای تصمیم‌گیری در مورد آن، در شبکه رأی‌گیری می‌شود.

توکن کوساما (KSM)

توکن KSM (کی اس ام) توکن اختصاصی شبکه ارز دیجیتال Kusama است. در حال حاضر ارز دیجیتال کوساما در جایگاه 54ام در سایت کوین مارکت کپ قرار گرفته است و حجم بازاری معادل 927 میلیون دلار دارد. تعداد توکن‌های عرضه‌شده تا کنون چیزی حدود 9 میلیون و 700 توکن است که از این تعداد چیزی حدود 8 میلیون و 700 عدد در گردش است. در حال حاضر عدد دقیقی در مورد تعداد عرضۀ کل این ارز دیجیتال در دسترس نیست.

آینده ارز دیجیتال کوساما

در ارز دیجیتال Kusama، هیچ سلطه و نفوذ حاکمیتی برای توقف در فعالیت شبکه وجود ندارد و تنها راهی که ممکن است به کار این شبکه پایان دهد، توافق و اجماع اعضای شبکه در مورد این موضوع است. اگر دارندگان توکن کوساما و سهامداران این شبکه تصمیم بگیرند که دیگر در این شبکه فعالیت نکنند، در این صورت دیگر آینده این ارز دیجیتال متوقف خواهد شد.

برنامه آینده ارز دیجیتال کوزاما، پیوستن به پولکادات از طریق بلاکچین‌های جانبی خواهد بود.

چگونه ارز دیجیتال کوساما را دریافت کنیم؟

برای به دست آوردن ارز دیجیتال Kusama، راه‌های متعددی وجود دارد که در ادامه به برخی از آنها اشاره خواهیم کرد:

نگهداری توکن‌های DOT

با توجه به اینکه ارز دیجیتال کوزاما قرار است در آینده با ارز دیجیتال پولکادات همسو شود، کسانی که ارز دیجیتال DOT دارند، می‌توانند درخواست خود را مبنی بر دریافت توکن کوساما ثبت کنند و معادل تعداد توکن‌های دات خود توکن کوساما دریافت خواهند کرد.

فاست‌ها

یکی دیگر از روش‌هایی که افراد می‌توانند با استفاده از آن به کسب ارز دیجیتال کوساما بپردازند، استفاده از روش‌های فاست (Faucet) است. برای این کار انجام یک سری فعالیت‌ها لازم است. به عنوان مثال یکی از آنها ساخت حساب کاربری در گیت هاب تا قبل از تاریخ 21 ژوئن 2019 بود. افراد می‌توانستند در طول 24 ساعت تنها یک بار از این امکان استفاده کنند و به دریافت ارز دیجیتال کوساما بپردازند.

تشخیص اشکالات شبکه

اگر فردی بتواند در این شبکه باگ، ضعف یا خطایی بیابد و آن را با برنامه‌های Bug bounty که به همین منظور ایجاد شده‌اند به اشتراک بگذارد، می‌تواند در قبال این کار ارز دیجیتال کوساما دریافت کند.

نقش‌های موجود در شبکه ارز دیجیتال کوساما

تیم توسعه‌دهندگان که فعالیت اصلی آنها ساخت پاراچین‌ها (Parachains)، Parathreads ،Bridges و اکسپلوررهای بلاک است یکی از مهم‌ترین نقش‌ها در این شبکه را بر عهده دارند. دسته‌ای دیگری نیز وجود دارند که به حفظ امنیت و نگهداری از شبکه می‌پردازند. این افراد شامل ولیدیتورها (اعتبارسنج‌ها)، تأییدکنندگان اعتبار، وثیقه‌گذاران و افرادی است که در مدیریت شبکه نقش دارند.

 

نیم نگاهی به ارزدیجیتال KSM

نام اختصاریKSM
نوع ارزCOIN
عرضه کل9.651.217
مقدار درگردش8.470.098
وب سایت رسمیKusama.Network
بلاکچین اکسپلور

Polkascan.Io

Kusama.Polkastats.Io

پیج های ارتباط رسمی

Forum.Kusama.Network

Medium.Com

Twitter.Com

سورس کدHttps://Github.Com/Kusamanetwork

بررسی تاریخچه و بنیانگذاران ارز دیجیتال کوساما Kusama

کوساما در سال 2019 به عنوان ” شبکه قناری” برای پولکادات تاسیس شد. همانطور که در مقدمه ی این مقاله بیان نمودیم این اصطلاح از قناری ها گرفته شده است که توسط معدنچیان برای شناسایی سریع گازهای سمی در معادن ذغال سنگ استفاده می شود. به همین ترتیب، از کوساما می توان برای آزمایش و آشکار کردن نقص های احتمالی از تنظیمات پولکادات استفاده کرد. کوساما Kusama توسط دکتر گاوین وود Dr.Gavin Wood بنیانگذار پولکادات، مدیر ارشد فناوری سابق اتریوم و بنیانگذار بنیاد Web3 راه اندازی شد.

مشابه پولکادات، کوساما یک راه حل مقیاس پذیر و قابل همکاری برای سازماندهی بلاکچین های مختلف با قابلیت های مختلف در شبکه ای از پاراچین ها ارائه می دهد. کوساما به توسعه دهندگان این فرصت را می دهد تا بلاکچین های مخصوص برنامه خود را بسازند و آنها را به شبکه اصلی متصل کنند. کوساما در حالی که از نظر طراحی و عملکرد بسیار شبیه به پولکادات است، فقط یک شبکه آزمایشی نیست. آنها دو بلاکچین مستقل با اولویت های متفاوت هستند.

عملکرد کوساما Kusama چگونه است؟

شبکه کوساما Kusama امکان ایجاد دو نوع بلاکچین را فراهم می کند. که در ادامه شما می توانید با آنها آشنا شوید.

1.ریلِی چِین Relay Chain: اصلی ترین بلاکچین کوساما است و جایی می باشد که معاملات و تراکنش ها در آن نهایی می شوند.

2.پاراچین Parachain: بلاکچینی است که برای تایید صحت معاملات و یا تراکنش ها از منابع محاسباتی زنجیره ریلِی استفاده می کند.

زنجیره ریلِی یا ریلِی چین کوساما برای اینکه شبکه خود را در مورد وضعیت سیستم به توافق برساند از الگوریتم اجماع NPoS استفاده می کند. این سیستم به هر کسی که KSM را در یک قرار داد خاص درگیر می کند امکان انجام یک یا چند نقش زیر را برای عملکرد آن فراهم می کند.

Validators: اعتبارسنجی داده ها در بلوک های پاراچین. آنها همچنین در اجماع شرکت کرده و در مورد تغییرات پیشنهادی در شبکه رای می دهند.

Nominators: با انتخاب اعتبارسنج های معتبر، ریلِی چین را ایمن می کند.

چه ویژگی هایی کوساما Kusama را منحصر به فرد ساخته است؟

کوساما Kusama در بین پلتفرم های دیگر بلاکچین به گونه ای غیرمعمول می باشد زیرا بیشتر برای توسعه دهندگانی ساخته شده است که می خواهند پروژه های خود را با سرعت توسعه دهند.

کوساما مانند پولکادات از قابلیت های حاکم بر زنجیره ای برخوردار است. این حاکمیت زنجیره ای غیرمتمرکز است و به کسی که دارای توکن KSM است اجازه می دهد تا در مورد پیشنهادات مربوطه خود رای دهد که ممکن است شامل مواردی همچون ارتقا احتمالی، تغییر پروتکل و درخواست ویژگی باشد. این رویه حاکمیت زنجیره ای تقریبا چهار برابر سریعتر از روش پیشنهادی پولکادات است.

بررسی تفاوت های پولکادات Polkadot و کوساما Kusama

همانطور که در مباحث قبلی گفتیم، کوساما به عنوان یک محیط برای توسعه دهندگان برای آزمایش نسخه های اولیه پولکادات عمل می کند. در ادامه مطالب شما می توانید تفاوت های مهم و کلیدی این دو پروژه را بررسی نمایید.

اولین تفاوت اساسی بین این دو شبکه سرعت سیستم حاکمیت است. در کوساما، هفت روز برای رای گیری در مورد همه پرسی و هشت روز برای برای اجرای تغییرات پس از آرا، در مقایسه با یک ماه برای هریک در پولکادات، زمان لازم است.

دوم، تایید اعتبار در کوساما بسیار آسان تر است، زیرا شرایط نسبت به پولکادات کمتر است. لازم به یادآوری است که کوساما بلاکچینی برای آزمایش است و از ثبات و امنیت برای افزایش سرعت شبکه چشم پوشی می کند.

امنیت کوساما Kusama چگونه است؟

کوساما با استفاده از مکانیسم اجماع NPoS ساخته شده است. این مکانیسم به گونه ای می باشد که نودها را برای شرکت در روند اعتبارسنجی تراکنش انتخاب می کنند. در این مکانیسم اعتبار سنج هایی که خوب عمل نمی کنند یا شرایط عملکرد را ندارند، می توانند سهام انها کاهش یابد.

علاوه بر این، کوساما برای حل معاملات بین زنجیره ای از مکانیسم ساده مبتنی بر درخت مرکل استفاده می کند. اعتبارسنج های ریلِی چین وظیفه انتقال معاملات را به پاراچین دارند و این یک فرآیند مطمئن است که از همان اعتبار سنج ها در هر زنجیره ای برای انتقال پیام ها استفاده می کند.

معرفی نقشه راه ارز دیجیتال کوساما Kusama

در این قسمت از مقاله شما می توانید نقشه راه پروژه کوساما و اقداماتی که در این پروژه در هر زمان صورت گرفته است را مشاهده نمایید.

1.کوساما در آگوست 2019 به عنوان محیطی برای آزمایش های پولکادات ظاهر شد.

2.در ماه بعد یعنی سپتامبر 2019 ارتقایی در این شبکه شکل گرفت که سبب رفع بعضی از مشکل ها شد و شبکه را بهبود بخشید.

3.در اکتبر 2019 در سیستم مدیریتی تغییراتی انجام شد.

4.ارتقای این شبکه در ژانویه 2020 با مشکلاتی روبرو شد و با کمک پولکادات، شبکه کوساما توانست به حالت عادی بازگردد.

معرفی نقش های موجود در شبکه کوساما Kusama

در شبکه کوساما از راه های مختلف می توان مشارکت کرد و نقش های زیادی در این شبکه تعریف شده است. در ادامه مطالب به هر یک از این نقش ها اشاره خواهیم کرد.

1.سازندگان: سازندگان کسانی هستند که در حال ایجاد پاراچین و سایر ویژگی های شبکه هستند. در اصل این تیم های توسعه دهنده را شامل می شود.

2.نامزد: یکی دیگر از نقش های موجود در شبکه کوساما است و نقش آن انتخاب اعتبار سنج های خوب است.

3.جمع آوری کننده یا Collator: این نقش در شبکه مسئول جمع آوری تراکنش های پاراچین است.

ارز دیجیتال کوساما KSM را در چه کیف پول هایی می توان ذخیره نمود؟

برای ذخیره سازی ارز دیجیتال کوساما KSM می توانید از کیف پول های سخت افزاری و نرم افزاری که از ارز دیجیتال کوساما پشتیبانی می کنند استفاده نمایید. اگر تمایل دارید که از کیف پول های سخت افزاری استفاده نمایید، کیف پول های سخت افزاری لجر، ترزور و کیپ کِی می توانند بهترین انتخاب باشند. کیف پول های سخت افزاری از امنیت بالایی برخوردار می باشند اما به دلیل قیمت بالایی که دارند، تعداد محدودی از کاربران از این کیف پول ها استفاده می نمایند.

علاوه بر کیف پول های سخت افزاری که نام بردیم، کیف پول نرم افزاری سیف پل SafePal از دیگر گزینه ها برای ذخیره سازی ارز دیجیتال کوساما KSM است.

شما میتوانید برای مطالعه ی کیف پول های پشتیبان کننده ی ارز دیجیتال کوساما از این لینک استفاده کنید.

آیا ارز دیجیتال کوساما KSM استخراج می شود؟

برای اینکه بتوانید در بستر ارزهای دیجیتال سرمایه گذاری کنید، یکی از راه ها خرید رمزارز از صرافی می باشد و دیگری استخراج ارز دیجیتال است. اما نکته قابل توجه این است که باید در نظر گرفته شود که آیا ارز دیجیتال مورد نظر قابلیت استخراج را دارد؟

رمز ارز کوساما برخلاف رمزارزهایی همچون بیت کوین، اتریوم و … که استخراج می شوند، قابلیت استخراج ندارد. این رمزارز در ساختار خود از الگوریتم NPoS استفاده می نماید که استفاده از این الگوریتم این رمزارز را غیر قابل استخراج می سازد.

ویژگی های کوزاما

 • ارز دیجیتال کوزاما یا کوساما (Kusama) با نماد اختصاری KSM در رتبه‌ ۴۷ بازار ارزهای دیجیتال از نظر بزرگی بازار قرار گرفته است.
 • کد به کار رفته در شبکه KSM شباهت بسیاری به کد به کار رفته در شبکه Dot دارد.
 • از شبکه کوزاما با عنوان قناری شبکه دات (پولکادات) یاد می‌شود. حتی یک تصویر قناری در کنار نماد این ارز دیجیتال نیز دیده می‌شود.

دلیل این نام‌گذاری به سال‌ها پیش برمی‌گردد، زمانی که معدن‌چیان در اوایل قرن ۲۰ میلادی برای خلاص شدن از مردن به وسیله گاز مونوکسید کربن که در معدن آزاد می‌شود، راه حلی را پیدا کردند. آنها تصمیم گرفتند که پرنده قناری را با خود به درون معادن ببرند، در نتیجه زمانی که قناری بی‌حال شود و یا به طور کلی کشته شود به این معناست که گاز مونوکسید کربن آزاد شده است و به این ترتیب معدن‌چیان زمان لازم برای خروج از معدن را داشتند، پیش از انکه حالشان بد شود و یا کشته شوند.

شبکه‌ کوزاما نیز حکم پلتفرمی برای تست پروژه‌هایی را دارد که قرار است بر روی شبکه پولکادات (dot) پیاده‌سازی شوند. در نتیجه شبکه‌ کوزاما را قناری شبکه پولکادات می‌دانند.

 • شبکه dot و KSM دو شبکه کاملا مجزا هستند.
 • با اینکه کدهای این دو شبکه بسیار به هم نزدیک هستند، شبکه کوزاما بسیار سریع‌تر کار می‌کند.
 • ارزش بازار این رمزارز ۴۳ میلیارد دلار است و ۰.۱۴ درصد از کل بازار را به خود اختصاص داده است.
 • روزانه حدودا ۸۲ میلیارد دلار در این رمزارز معماملات انجام می‌شود.
 • صرافی Coin Tiger بیشترین نرخ معاملات مربوط به رمزارز کوزاما را دارد.
 • در حال حاضر تعداد کل کوین‌های KSM برابر ۶۵ میلیون واحد است.
 • بالاترین قیمتی که ارز دیجیتال کوساما توانست ثبت کند در تاریخ ۱۸ می (May) سال ۲۰۲۱ و معادل ۷۸ دلار بود. در حال حاضر (۶ سپتامبر) این ارز دیجیتال با قیمت ۴۰۲.۳۰ در حال معامله شدن است.
 • پروژه‌هایی که قرار است از شبکه دات (Polkadot) استفاده کنند و درواقع بر روی آن کار کنند،ابتدا بر روی شبکه کوزاما (KSM) آزمایش می‌شوند و تنها در صورتی که فعالیت آنها رضایت‌بخش باشد می‌توانند بر روی شبکه Dot پیاده‌سازی شده و فعال شوند.
 • شبکه کوزاما یک شبکه چند لایه است که مقیاس پذیر است، و بالا رفتن تعداد کاربران تهدیدی برای این شبکه به حساب نمی‌آید.
 • KSM یک کوین است و شبکه‌ اختصاصی خود را دارد.
 • کارمزدها در شبکه کوزاما توسط ارز دیجیتال (کوین) KSM پرداخت می‌شوند.
 • همچنین این کوین از الگوریتم اثبات سهام برای تایید تراکش‌ها استفاده می‌کند.
 • تعداد رمزارزهای کوزاما ثابت نیست و بر خلاف اکثر ارزهای دیجیتال سالانه بر تعداد آنها افزوده می‌شود، به طوری که تورم ارز دیجیتال KSM معادل ۱۰ درصد برآورد شده است.
 • کوزاما یک شبکه‌ غیرمتمرکز است و حاکمیت مرکزی در آن وجود ندارد، و هرآنچه نیاز به تصمیم‌گیری داشته باشد با توافق نظر و اجماع افراد در شبکه صورت می‌گیرد.

مزایا ارز دیجیتال کوزاما

 • یکی از مزایای شبکه ارز دیجیتال کوزاما این است که افراد در تصمیمات اتخاذ شده در شبکه دخیل هستند. به عنوان مثال اگر تیم مدیریتی تصمیم بگیرند که الگوریتم اجماع شبکه را تغییر دهند، این ایده را به رای‌گیری در شبکه می‌گذارند و در صورتی که ایده مورد نظر رای مثبت کافی را به دست آورد، آنگاه عملیاتی می‌شود.
 • برای توسعه دهندگانی که پروژه‌ جدید دارند، شبکه کوزاما یک پلتفرم برای آزمایش پروژه پیش از اجرای آن بر روی شبکه پولکادات به حساب می‌آید.
 • با توجه به ویژگی‌های گفته شده می‌توان کوزاما را به عنوان بستری که پیشرفت و ترقی و نوآوری برای پروژه‌ها را به دلیل آزمون‌های زیاد پیش از راه‌اندازی بر روی پولکادات، به ارمغان می‌اورد معرفی کرد.
 • شبکه کوزاما مقیاس پدیر است، در نتیجه اضافه شدن تعداد کاربران مشکلی را برای این شبکه به وجود نمی‌آورد. به عبارتی می‌توان بلاک چین شبکه کوزاما را به عنوان بلاک چین نسل سوم دانست که در این شبکه شبکه‌های فرعی به شبکه‌ اصلی متصل می‌شوند.

کاربردهای کوزاما

 • توسعه‌دهندگانی که قصد ایجاد و بهبود یک پروژه و یا به عبارتی قصد آزمایش یک پروژه را داشته باشند می‌توانند از شبکه‌ کوزاما استفاده کنند، کارمزدهای شبکه‌ کوزاما با استفاده از ارز دیجیتال مخصوص شبکه KSM پرداخت می‌شود.
 • شبکه کوزاما از کاربران برای اهداف مختلف کمک می‌گیرد. دسته‌ اول کاربران انتخاب‌گران هستند که درواقع وظیفه‌ انتخاب گروه تایید کنندگان را به عهده دارند. انتخاب گران نمایندگی کوین‌های خود را به تایید کنندگان می‌دهند و در عوض گروه تایید کنندگان بلاک‌ها را تایید می‌کنند و بخشی از پاداشی که برای تایید کسب می‌کنند را به انتخاب‌گران می‌دهند.
 • همچنین گروه تاییدکنندگان به دلیل اضافه کردن بلاک‌های جدید به شبکه که از الگوریتم اثبات سهام استفاده می‌کند پاداشی را دریافت می‌کنند.
 • گروهی دیگر نیز با عنوان رابط در شبکه کوزاما شناخته می‌شوند، رابط‌ها با استیک کردن کوین KSM اتصال زنجیره موازی به زنجیره‌ اصلی را ممکن می‌سازند.
 • گروهی از کاربران نیز در گروه حاکم قرار دارند، قضیه از این قرار است که هر شخصی با هر میزان ارز دیجیتال KSM حق ارائه یک ایده و رای‌گیری برای ایده را دارد. مقداری کوین KSM به همراه ایده‌ها لازم است که با توجه به تعداد کوین‌ها جایگاه ایده یا پیشنهاد برای رای‌گیری مشخص می‌شود. رای‌گیری در شبکه هر ۸ روز انجام می‌شود. البته ناگفته نماند که یک گروه نظارتی فنی برای این مرحله وجود دارد تا ایده‌های عالی به دلیل تعداد کم رمزارز کوزامای الصاق شده به پیشنهاد، به آخر لیست نیفتند، و درواقع ایده‌ها و پیشنهادات بررسی می‌شوند.
 • اما کاربرانی که استیک کننده‌ KSM هستند نیز می‌توانند رای مثبت یا منفی خود را به ایده‌ای که مطرح می‌شود بدهند.
این مطلب را حتما بخوانید:  ارز دیجیتال الروند (elrond) چیست؟ با نمودار و قیمت لحظه ای آن

پروژه های این ارز دیجیتال

پروژه‌هایی که از شبکه‌ی کوزاما استفاده می‌کنند دائما در حال تغییر هستند، زیرا که بسیاری از توسعه‌دهنگان فقط پیش از ارسال پروژه‌ خود به شبکه پولکادات، آن را در شبکه‌ کوزاما اجرا و ایرادیابی می‌کنند. به عبارت دیگر پروژه‌هایی که از این شبکه استفاده می‌کنند معمولا متغیر هستند.

با این حال سه تا از پروژه‌های مطرح این شبکه را در ادامه برای شما می‌آوریم.

 • Moonriver

پروژه‌ی Moonriver که به اپلیکیشن‌های Dapp اجازه می‌دهد بر روی پلتفرم خود اجرا کنند، از شبکه Kusama استفاده کرده است.

 • Phala Network

یک ارز دیجیتال با نماد اختصاری PHA است که از شبکه kusama بهره برده است.

 • Karura

ارز دیجیتال کارورا (Karura) با نماد اختصاری KAR یکی دیگر از ارزهای دیجیتالی است که از شبکه کوزاما برای توسعه و بهینه‌سازی پرو‌ژه‌ خود استفاده کرده است و سپس به شبکه‌ پولکادات متصل شده است.

پیش بینی Walletinvestor

اما ببینیم Walletinvestor آینده‌ این رمزارز را چگونه پیش‌بینی کرده است. ۱۶۴۱ دلار قیمت پیش‌بینی این وبسایت تا پایان سال ۲۰۲۲ و قیمت ۶۰۰۰ دلار تا پایان سال ۲۰۲۶ برای این ارز دیجیتال بوده است.

همچنین دیجیتال کوین پرایس (Digital Coin Price) با تحلیل‌هایی که انجام داده است، قیمت‌های پیش‌بینی خود را برای سال‌های آینده اعلام کرده است.

به گفته این پایگاه اینترنتی قیمت‌ها در آینده به این صورت خواهد بود:

 • تا پایان سال ۲۰۲۱: ۷۹۰ دلار
 • تا پایان سال ۲۰۲۲: ۹۵۰ دلار
 • تا پایان سال ۲۰۲۵: ۱۴۰۰ دلار
 • تا پایان سال ۲۰۲۶: ۱۸۵۰ دلار
 • تا پایان سال ۲۰۲۸: ۲۲۳۰ دلار

با همه‌ اینها اگر قصد سرمایه گذاری بر روی ارز دیجیتال کوزاما را دارید مدیریت سرمایه را فراموش نکنید. توجه داشته باشید که عدم قطعیت یکی از اصول بازارهای مالی است که می‌توان آن را با وضوح بیشتری در بازار ارزهای دیجیتال مشاهده کرد.

برای آنکه بتوانید در بازار ارزهای دیجیتال سود مستمر کسب کنید باید هم تحلیل و هم مدیریت سرمایه را در نظر بگیرید. بی‌شک یک کلاس آموزش ارز دیجیتال می‌تواند کمک شایانی در این راستا به شما بکند.

نقش‌های کاربری در کوساما

کاربران در شبکه کوساما می‌توانند به عناوین مختلفی مشارکت داشته باشند. این نقش‌ها با شبکه پولکادات یکسان است.

سازندگان Builders

سازندگان کسانی هستند که در شبکه پاراچین، بریج، پاراترید یا … را می‌سازند. در اصل توسعه دهندگان Developers در این دسته قرار می‌گیرند. دلایل زیادی برای استفاده توسعه‌دهندگان از کوساما وجود دارد، دلایلی همچون:

 • از آنجایی که کوساما بر پایه کدهای پولکادوت نوشته شده است، توسعه‌دهندگان زمان استفاده از این شبکه تقریبا همان تجربه استفاده از پولکادات را خواهند داشت
 • توسعه یک برنامه در کوزاما بسیار سریعتر از توسعه در پولکادات است
 • پس از ساخت یک پروژه بر بستر کوساما به راحتی می‌توان آن را به پولکادوت منتقل کرد
 • راه‌اندای یک برنامه بر روی کوساما نسبت به پولکادات هزینه کمتری دارد

نگهدارندان شبکه Network Maintainers

کوساما مانند پولکادات از یکسری عوامل برای نگهداری و حفظ شبکه خود استفاده می‌کند.

این عوامل شامل نامزدها Nominator، جمع‌آوران Collator، اعتبارسنجان Valdiator و عوامل حاکمیتی Governance Actor هستند. این عوامل در کنار یکدیگر یک مجموعه متنوع را برای تضمین امنیت، ثبات و تکامل شبکه تشکیل می‌دهند.

فرآیند حفظ و نگهداری شبکه با نامزدها آغاز می‌شود. نامزدها موظف به انتخاب اعتبارسنجان هستند.

هر کسی می‌تواند به عنوان نامزد در شبکه نقش داشته باشد و با تفویض توکن‌های خود اعتبارسنج‌ها را انتخاب می‌کنند. در ازای این امر، آن‌ها بخشی از پاداش هر بلوک را از اعتبارسنج‌ها دریافت می‌کنند.

جمع‌آوران بلوک‌های روی پاراچین‌ها را که حاوی به‌روزترین تراکنش‌ها هستند، ‌می‌سازند. سپس اعتبارسنج‌ها به طور مشترک تصمیم می‌گیرند که کدام یک از این بلوک‌ها وضعیت پاراچین را به طور دقیقی نمایش می‌دهد و سپس آن بلوک‌ها را به زنجیره رله اضافه می‌کنند. جمع‌آورها باید توکن کوساما KSM را برای اتصال پاراچین به زنجیره رله استیک کنند.

اعتبارسنج‌‌ها مسئول حفظ شبکه با افزودن بلوک‌های جدید و رسیدن به اجماع با اعتبارسنج‌های دیگر هستند. آن‌ها به واسطه سیستم اثبات سهام بخاطر فعالیتشان پاداش می‌گیرند اما اگر مشخص شود رفتار آن‌ها برای شبکه مخرب است توکن‌هایی که استیک کرده‌اند توقیف می‌شود. اعتبارسنجان هر ۲۴ ساعت انتخاب می‌شوند.

دسته سوم، عوامل حاکمیتی هستند. این گروه اساسا آینده کوساما را با رای دادن به تغییرات پروتکل تعیین می‌کنند. هر کسی با داشتن شرایط حداقلی می‌تواند پیشنهادات خود را برای تغییر به شبکه ارسال کند. رای‌گیری در مورد این پیشنهادات هر ۸ روز یک بار انجام می‌شود. فرآیند حاکمیت در کوساما سه بخش دارد:

 • بخش رفراندوم: مجموع همه هولدرهای ارز دیجیتال کوساما KSM و گروهی که پیشنهادات را ارائه می‌دهند در این بخش قرار می‌گیرند. افراد این بخش اعضای شورا را با آرای خود انتخاب می‌کنند.
 • شورا: شورا متشکل از ۱۳ عضو است که به نمایندگی از اعضای کوساما که منفعل باقی می‌مانند،‌ انتخاب می‌شوند. هر ۲۴ ساعت یکبار برای تعیین اعضای شورا رای گیری می‌شود. شورا مسئول انتخاب کمیته فنی است و در کنار این امر می‌توانند رفراندوم را وتو کند.
 • کمیته فنی: همانطور که در بالا ذکر شد کمیته فنی توسط شورا انتخاب می‌شود. این کمیته اهمیت پیشنهاداتی را که به شورا داده می‌شود بررسی می‌کنند و با شورا تصمیم می‌گیرد که آیا این پیشنهادات نیاز به پیگیری سریع دارد یا خیر.
بیشتر بخوانید: ارز دیجیتال آلیس چیست و چه آینده‌ای دارد؟

پاراچین و پاراترید

از نظر فناوری تفاوت کمی بین پاراچین و پاراترید وجود دارد. در واقع هم پاراچین می‌تواند به یک پاراترید تبدیل شود و هم بالعکس. تفاوت واقعی این دو در اقتصادی است که به عمل می‌آورند.

زنجیره‌های موازی در کوساما پاراچین نامیده می‌شوند که نوعی بلاک چین ساده‌شده‌اند که به‌جای تامین امنیت توسط خود، بر امنیت لایه صفر ارائه‌شده توسط یک زنجیره رله تکیه می‌کنند.

اعتبارسنج‌های زنجیره رله پس از دریافت بلوک‌های ایجاد شده از جمع‌آورهای پاراچین، اعتبار تراکنش‌ها و بلوک‌ها را تایید می‌کنند.

جمع‌آورها مسئول حفظ تمام اطلاعات پاراچین و ایجاد بلوک‌های جدید هستند. هر پاراچین به جایگاه مخصوص به خود نیاز دارد. پیش بینی می‌شود که یک زنجیره رله بتواند از ۵۰ تا ۱۰۰ پشتیبانی کند. هر پاراچین از طریق یک فرآیند مزایده اجاره داده می‌شود.

پاراتریدها از این جهت با پاراچین تفاوت دارند که به جای اینکه از طریق یک مزایده خریداری شوند، دارای هزینه ثبت نام ثابتی خواهند بود. انتظار می‌رود که خرید پاراتریدها هزینه بسیار کمتری داشته باشد.

حراج پاراچین

جدیدا کوساما شروع به اجرای حراجی برای فروش پاراچین‌های خود کرده است. کوساما به دنبال راه‌اندازی پروژه‌هایی با بالاترین کیفیت بر بستر پاراچین‌های شبکه خودش است.

راه اندازی پاراچین‌ها در کوساما نشان دهنده اوج فرآیند چند مرحله‌ای است که با راه اندازی کوساما چین کاندیدیت ۱ Kusama Chain Candidate 1 در اوت ۲۰۱۹ آغاز شد.

اولین پاراچین واقعی و کاربردی که در این شبکه راه‌اندازی شد پروژه استیت‌ماین Statemine بود که در اصل نسخه کوسامای پولکادات استیت‌مینت Statemint Polkadot است.

اولین حراج اسلات پاراچین کوساما در ۱۵ ژوئن ۲۰۲۱ انجام شد که در آن شبکه کارورا Karura اولین اسلات را با قیمت ۵۰۰ هزار KSM خریداری کرد.

شبکه کارورا به دنبال ارائه یک هاب دیفای شبیه به شبکه آکالا Acala در کوساما است. پس از کارورا، اسلات پاراچین‌های دوم و سوم به ترتیب به مون ریور Moon River و شبکه شایدن Shiden تعلق گرفت.

با فعال شدن پاراچین‌ها، کوساما در نهایت نقش خود را به عنوان مرکز آزمایشی پولکادات ایفا می‌کند. این شبکه در حال حاضر در حال آزمایش عملکرد پاراچین‌ها در شرایط واقعی است.

خرید و فروش کوساما

خرید کوساما | فروش کوساما

کوساما kusama اولین و محبوبترین ارز دیجیتال است که در جهان معرفی شد. مزیت اصلی کوساما این است که هیچکس مالک آن نیست یا آنرا کنترل نمی کند و همه می توانند در آن مشارکت کنند.

* خرید کوساما

اگر قصد خرید کوساما را دارید می توانید با کلیک به دکمه ی زیر درخواست خود را ثبت کنید.

* فروش کوساما

برای فروش کوساما می توانید با کلیک به دکمه ی زیر از خدمات سایت آی ایکس هادی Exhadi استفاده کنید.

* تبدیل کوساما به سایر ارز دیجیتال دیگر

برای تبدیل کوساما به سایر ارز دیجیتال دیگر می توانید با کلیک به دکمه ی زیر اقدام نمایید .

ویدیوی کوساما :

آموزش خرید کوساما از ما :

مراحل خرید kusama از سایت ما عبارت اند از :

 1. ثبت نام در سایت Exhadi
 2. تکمیل مراحل احراز هویت ( تکمیل پروفایل شخصی ، ارسال مدارک ، تایید تلفن ثابت ، ثبت شماره حساب بانکی )
 3. تایید احراز هویت شما توسط بخش پشتیبانی سایت Exhadi
 4. پر کردن فرم خرید kusama
 5. پرداخت مبلغ ریالی معادل فاکتور خرید kusama خود از درگاه آنلاین بانکی
 6.  دریافت اتوماتیک ارز kusama خریداری شده ی خود

آموزش فروش کوساما به ما :

مراحل فروش kusama به سایت ما عبارت اند از :

 1. ثبت نام در سایت Exhadi
 2. تکمیل مراحل احراز هویت ( تکمیل پروفایل شخصی ، ارسال مدارک ، تایید تلفن ثابت ، ثبت شماره حساب بانکی )
 3. تایید احراز هویت شما توسط بخش پشتیبانی سایت Exhadi
 4. پر کردن فرم فروش kusama
 5. ارسال ارز kusama فروشی خود به شماره حساب kusama معرفی شده سایت ما
 6.  ثبت کردن هش تراکنش tx id ارز kusama خود
 7. تایید تراکنش ارسالی kusama فروشی شما توسط بخش پشتیبانی سایت ما
 8. شارژ موجودی کیف پول ریالی حساب کاربری شما
 9. ثبت درخواست برداشت ریالی به حساب بانکی خود
 10. واریز سریع مبلغ درخواست برداشت ریالی شما به حساب بانکی تان

سایت آی ایکس هادی مطمئن ترین سایت خرید کوساما ، امکان خرید کوساما با کمترین کارمزد را فراهم کرده است . علاوه بر سایت کاربران محترم می توانند از اپلیکیشن آی ایکس هادی بعنوان بهترین اپلیکیشن خرید و فروش کوساما استفاده کنند. برای شروع خرید و فروش کوساما همین حالا می توانید سفارش خود را در سایت آنلاین آی ایکس هادی ثبت نمایید .

پیوستن به کانال تلگرام سایت Exhadi – با کلیک به لینک زیر :

سوالات متداول کوساما :

بله! سایت آی ایکس هادی تمامی خدمات مربوط به خرید و فروش کوساما را ارائه می دهد .

ارزش کوساما هم مانند پول‌ کشورها، نوسان دارد اما این ارزش توسط افراد یا گروه مشخصی تعیین نمی‌شود، بلکه عرضه و تقاضا عامل اصلی است که ارزش و قیمت کوساما را به شکل صعودی یا نزولی هدایت می‌کنند.

خرید و فروش کوساما توسط آی ایکس هادی آنی و بصورت اتوماتیک توسط سیستم سایت انجام می شود .

بله! شما می توانید ارزهای دیجیتال مختلفی را از سایت آی ایکس هادی تهیه نمایید .

کوساما یکی از مشهورترین ارز دیجیتال در جهان می باشد که بر روی بستر بلاک چین مبادله می شود .