انواع کیف پول ارز دیجیتال

انواع کیف پول ارز دیجیتال | خرید بیت کوین | فروش بیت کوین | شارژ بیت کوین | شارژ حساب بیت کوین

انواع کیف پول ارز دیجیتال | خرید بیت کوین | فروش بیت کوین | شارژ بیت کوین | شارژ حساب بیت کوین
انواع کیف پول ارز دیجیتال | خرید بیت کوین | فروش بیت کوین | شارژ بیت کوین | شارژ حساب بیت کوین

کیف پول ارز دیجیتال یا والت چیست؟

انواع کیف پول ارز دیجیتال | والت‌ Wallet یا کیف پول‌ ارز دیجیتال cryptocurrency wallet در واقع گاوصندوقی به‌جهت محافظت از سرمایه شما است و به سه دسته‌ی اصلی (نرم‌افزاری، سخت‌افزاری و کاغذی) تقسیم می‌شود. در  تمامی کیف پول‌های ارز دیجیتال می‌توان میزان دارایی رمزارز خود را به تفکیک کوین‌‌ها مشاهده کرد. همچنین سوابق تمامی تراکنش‌های شما نیز در این نرم‌افزار یا سخت‌افزار ذخیره می‌شود. یکی دیگر از مواردی که در کیف پول ذخیره می‌شوند، کلیدهای خصوصی و عمومی مربوط به بلاکچین‌ها است. این کلیدها امکان دریافت یا ارسال ارز دیجیتال را برای کاربران فراهم می‌کنند. کلید خصوصی مانند رمز کارت بانکی شماست و کلید عمومی چیزی مانند شماره حساب بانکی‌تان است.

مثال کلید خصوصی (۶۴ حرفی):

۰۳bf350d2821375158a608b51e3e898e507fe47***f2d2e8c774de4a9a7edecf74eda

مثال کلید عمومی (۳۴ حرفی):

۹۹b1ebcfc11***f5161aba8160460fe1601d541

مثلاً زمانی که بیت کوین ارسال می‌شود، مالکیت خود را به گیرنده منتقل می‌کند. برای این‌که گیرنده بتواند بیت کوین تازه انتقال یافته را خرج کند، باید کلیدهای خصوصی او با آدرس عمومی که بیت کوین‌ها را برای آن ارسال کرده‌اند، مطابقت داشته باشد. با در اختیار داشتن کلید خصوصی، می‌توان تمام موارد مرتبط با کلید عمومی را تحت کنترل قرار داد. بنابراین برای حفظ امنیت، ضروری است که کلید خصوصی را به طور محرمانه نزد خودتان نگه دارید. بنابراین توجه داشته باشید که هر شخصی با در دست داشتن کلید خصوصی، می‌تواند به کیف پول و ارزهای دیجیتال شما دسترسی پیدا کند.

انواع کیف پول های ارز دیجیتال

کیف پول ارز دیجیتال انواع مختلفی دارد. هر یک از کاربران بنابر نیازهای خود یکی از آن‌ها را انتخاب کنند. کیف پول‌های مختلف رمزارز هر‌یک ویژگی‌ها و قابلیت‌های متعددی دارند. رابط کاربری، میزان امنیت، نحوه و شرایط دسترسی، پشتیبانی از ارزهای مختلف، قابلیت‌های مربوط به مبادلات درون سیستمی و ویژگی‌های متعدد دیگر، نکاتی هستند که کیف پول‌ها را از یکدیگر متمایز می‌کنند.همانطور که قبل‌تر نیز به آن اشاره کردیم، کیف پول‌های ارز دیجیتال را می‌توان به ۳ دسته کلی زیر تقسیم کرد:

1- کیف پول گرم یا نرم افزاری:

کیف پول‌های گرم Hot Wallet بر روی سیستم‌های رایانه‌ای شخصی و تلفن همراه نصب می‌شوند. این والت‌ها تمامی اطلاعات کاربران را به‌صورت آنلاین ذخیره می‌کنند. به‌دلیل ذخیره‌سازی آنلاین اطلاعات و دارایی‌ها این سیستم‌ها عاری از خطر حمله نیستند. هنگام انتخاب کیف پول گرم (Hot Wallet)، در مورد شرکت سازنده‌ی آن تحقیقات لازم را انجام دهید. مدل‌های مختلف کیف پول‌های گرم عبارت است از:

·       کیف پول دسکتاپ | خرید بیت کوین

این کیف پول‌ها در سیستم‌های رایانه‌ی شخصی نصب می‌شوند و فقط از این دستگاه‌ها قابل دسترسی هستند. البته به تازگی برخی از این والت‌ها امکان دسترسی از تلفن همراه را نیز برای کاربران فراهم کرده‌اند. به طور کلی، کیف پول دسکتاپ ترکیب خوبی از امنیت و راحتی را ارائه می‌دهد. اما یادآوری این نکته حائز اهمیت است که اگر یک هکر بتواند از راه دور به دستگاه شما نفوذ کند، می‌تواند به کیف پول شما نیز دسترسی پیدا کند.

کیف پول‌های دسکتاپ به سرعت به یک کیف پول بیت کوین پر طرفدار و سایر رمز ارزها تبدیل شدند. یکی از دلایل محبوبیت کیف پول‌های دسکتاپ ارز دیجیتال، دسترسی آسان و سریع به آن‌هاست. اغلب کیف پول‌های دسکتاپ محیطی ساده و کاربر پسند دارند و حتی کاربران مبتدی می‌توانند به‌راحتی از آن‌ها استفاده کنند. همچنین والت‌های دسکتاپ، این امکان را برای کاربران فراهم می‌کنند تا کنترل کاملی بر ارزهای دیجیتال خود از طریق کلید‌های عمومی یا خصوصی داشته باشند.

مزایا: استفاده آسان ـ دسترسی سریع ـ نسبتاً امن

·       کیف پول موبایل | فروش بیت کوین

کیف پول موبایل بسیار شبیه به کیف پول دسکتاپ است، زیرا این کیف پول مستقیماً روی دستگاه تلفن همراه فرد نصب می‌شود. با نصب برنامه کیف پول روی تلفن همراه، می‌توانید به این کیف پول دسترسی پیدا کنید. همان‌طور که از نام آن نیز آشکار است، کیف پول‌های موبایل این امکان را برای کاربران فراهم می‌کنند تا ارزهای دیجیتال را در تلفن‌های همراه خود ذخیره کنند. این پویایی به این معناست که کاربران علاوه بر ذخیره آسان ارزهای دیجیتال، می‌توانند از این ارزها برای پرداخت خریدهای روزانه در مکان‌هایی که از رمز ارزها پشتیبانی می‌کنند نیز استفاده کنند.

مزایا: استفاده و دسترسی بسیار آسان و سریع ـ انجام خریدهای روزانه با بیت کوین به آسانی

معایب: به دلیل آنلاین بودن ایمنی پایینی دارند و ممکن است نتوانید کلید‌های خصوصی را کنترل کنید. نقطه ضعف بالقوه کیف پول موبایل نسبت به سایر انواع کیف پول‌ها، متکی بودن به روزرسانی‌های مداوم توسط سازنده برنامه است. در صورت گم یا ربوده شدن تلفن همراه کیف پول شما در معرض خطر قرار می‌گیرد.

·       کیف پول تحت وب

کیف پول تحت وب یا آنلاین دارای کمترین سطح امنیت است ولی برای ارسال ارز دیجیتال به شخص دیگر بالاترین سطح راحتی را دارد. شما به راحتی می‌توانید از هر دستگاه یا مرور‌گر اینترنتی، به کیف پول‌های آنلاین دسترسی پیدا کنید. نکته قابل توجه در مورد کیف پول تحت وب این است که ارائه‌دهنده این نوع کیف پول، کنترل کاملی بر روی آن دارد و ارزهای دیجیتال مبادله شده در سرور مرکزی این مجموعه‌ها ذخیره می‌شوند؛ در صورتی‌که یک هکر بتواند به این سرورها دسترسی پیدا کند به کیف پول کاربران و دارایی و اطلاعات آن‌ها هم دسترسی خواهد داشت. در نظر داشته باشید کیف پول صرافی نیز نوعی از این دسته از ولت‌ها محسوب می‌شوند.

مزایا: دسترسی آسان ـ رابط کاربری با طراحی بصری خوب و ساده

2- کیف پول سرد یا سخت افزاری:

برخلاف کیف پول‌های گرم، کیف پول سرد ارز دیجیتال Cold wallet دارایی و اطلاعات کاربران را به صورت آفلاین ذخیره می‌کند و برای ذخیره‌سازی نیازی به اینترنت ندارد. این دستگاه تنها در صورتی که نیاز به انتقال وجه داشته باشید به اینترنت متصل می‌شود. کیف پول‌های سخت افزاری، ابزاری فیزیکی و به شکل فلش مموری هستند که مطمئن‌ترین و امن‌ترین روش ذخیره سازی رمز ارزها به حساب می‌آیند. این کیف پول‌های غیرامانی، دستگاه‌هایی محسوب می‌شوند که به‌طور ویژه و اختصاصی برای نگهداری آفلاین و ایمن ارزهای دیجیتال طراحی می‌شوند.نکتۀ قابل توجه در مورد کیف پول‌های سخت‌افزاری این است که این نوع از کیف پول‌ها رایگان نیستند و برای استفاده از آن‌ها نیاز است که هزینه‌ای را پرداخت کنید.

مزایا: مطمئن‌ترین گزینه برای نگهداری ارزهای دیجیتال

3- کیف پول کاغذی:

کیف پول‌ کاغذی نسبت به سایر انواع کیف پول‌ها از ارزش‌ کم‌تری برخوردار است. در این نوع از کیف پول کد خصوصی هر کوین را می‌توان روی کاغذ چاپ و نگه‌داری کرد زیرا در این روش، کلیدها به هیچ سروری متصل نیستند. این فرآیند توسط نرم‌افزار مدیریت می‌شود. زمانی هم که نیاز به انتقال وجه دارید، می‌توانید به سادگی کلیدها را وارد یک نرم ‌افزار یا کیف پول تحت وب کنید، یا حتی ساده‌تر از آن، فقط کد QR چاپ شده را اسکن کنید. به‌دلیل خطراتی که این روش دارد، ذخیره ارز دیجیتال در کیف پول کاغذی تقریباً منسوخ شده تلقی می‌شود. اما این کیف پول نیز به‌طور صد در صدری بی‌نقص نیست. کاغذهای حاوی کلیدهای خصوصی و عمومی به‌دلیل فیزیکی بودن در اثر مخرب‌ها فیزیکی ممکن آسیب ببینند و از دسترس خارج شوند. همچنین میزان دسترسی و کارکردن با این والت‌ها به نسبت نسخه‌های دیجیتالی دشوارتر است و بسیاری از کاربران ترجیح می‌دهند برای دسترسی و کارایی آسان‌تر از کیف پول‌های دیجیتالی استفاده کنند.

مزایا: غیر قابل هک بودن کاغذ

کیف پول گرم بهتر است یا کیف پول سرد؟

حالا که با انواع مختلف کیف پول آشنا شدید، احتمالاً سوالاتی از قبیل اینکه:

  • چگونه امنیت کیف پول خود را بالا ببریم؟
  • بهترین کیف پول‌‌ ارز دیجیتال کدام است؟
  • از کیف پول شخصی استفاده کنیم یا صرافی‌های ارز دیجیتال؟

برای شما پیش می‌آید. در ادامه مقاله به سوالات پاسخ خواهیم داد.

کیف پول گرم (Hot Wallet) و کیف پول سرد (Cold Wallet) هر دو جوانب مثبت و منفی دارند. این که شما از کدام کیف پول استفاده کنید، کاملاً به اهداف شما بستگی دارد. اما فراموش نکنید که اصلی‌ترین معیار برای دسته‌بندی و ارزیابی کیف پول‌های دیجیتالی میزان ایمنی آنهاست. در واقع تعیین‌کننده‌ترین ویژگی امنیتی کیف پول، امانی Custodial یا غیر امانی Non-custodial بودن آن است. یعنی اگر والتی که از آن استفاده می‌کنید کلمات بازیابی (به‌طور کلی بک‌آپ) یا کلید خصوصی را در اختیارتان قرار می‌دهد، امانی است و در غیر اینصورت غیر امانی محسوب می‌شود.

امنیت کیف پول‌های دیجیتالی

مهم نیست که از کدام کیف پول استفاده می‌کنید؛ اگر کلید خصوصی شما در دسترس شخص دیگری قرار بگیرد، در واقع او به تمام ارزهای دیجیتال شما دسترسی پیدا کرده است. کیف پول‌هایی مانند کیف پول موبایلی، کیف پول دسکتاپ و یا کیف پول تحت وب (آنلاین) که با اینترنت سروکار دارند، همیشه در معرض خطر خواهند بود. هکرها از طریق روش‌هایی مانند بدافزار و ویروس، دسترسی از راه دور به دستگاه کاربر و همچنین فیشینگ (یک حمله‌ی سایبری است که توسط یک شخص ناشناس در شکل یک کسب و کار و یا موجودیت معتبر جهت فریب مردم و دسترسی به اطلاعات با ارزش آن‌ها مانند نام کاربری و رمز عبور انجام می‌شود)، می‌توانند به اطلاعات شما دسترسی پیدا کنند. حالا با چه اقداماتی می‌توانیم از این خطرات پیشگیری کنیم یا آن‌ها را به حداقل ممکن برسانیم؟

برای مقابله با تهدیدات احتمالی، توصیه می‌شود اقدامات زیر را انجام دهید:

۱- استفاده از آخرین نسخه کیف پول

همیشه باید مطمئن شوید که از به‌روز­ترین نسخه نرم‌افزار در دستگاه موردنظر استفاده می‌کنید. چرا که به‌روز کردن نرم‌افزار، بالاترین سطح امنیتی را ایجاد می‌کند.

۲- ایجاد لایه‌های امنیتی بیشتر

کیف پول‌های ارز دیجیتال زیادی وجود دارد از احراز هویت دو مرحله‌ای استفاده می‌کنند. منظور از احراز هویت دو مرحله‌ای این است که کاربر برای دسترسی به کیف پول خود، باید کدی که به تلفن همراه یا ایمیلش ارسال می‌شود را تایید کند.

۳- استفاده از امضاهای چند مرحله‌ای

امضاهای چندمرحله‌ای نیز یکی از اقداماتی است که برای ایجاد امنیت بیشتر می‌توان انجام داد. منظور این است که کاربر باید جداگانه معامله را با استفاده دو یا چند دستگاه تأیید کند. در این صورت اگر یکی از دستگاه‌ها از بین برود، دزدیده و یا هک شود، هکر قادر نیست به کیف پول شما دسترسی پیدا کند. توجه داشته باشید برای این منظور باید کیف پولی را انتخاب کنید که از این قابلیت پشتیبانی می‌کند.

۴- تهیه نسخه پشتیبان

حتماً یک نسخه پشتیبان از کیف پول خودتان تهیه کنید تا در صورت از بین رفتن دسترسی شما به کیف پول، بتوانید آن را بازیابی کنید.

معرفی بهترین کیف پول های ارزدیجیتال

قبل از معرفی بهترین کیف پول‌های ارزدیجیتال بهتر است یادآور شویم که انتخاب کیف پول مناسب برای شما تا حد زیادی به نوع دارایی‌تان وابسته است؛ به عنوان مثال: اگر شما فقط بیت‌کوین یا اتریوم دارید باید یک کیف پول داشته باشید که با ارز دیجیتال بیت‌کوین با اتریوم سازگار باشد. حالا نوبت به معرفی ۳ نمونه‌ از برترین کیف پول‌های ارزدیجیتال می‌رسد.

کیف پول تراست والت Trustwallet

تراست والت یکی از بهترین کیف پول‌ها برای ذخیره و نگهداری انواع ارزهای دیجیتال است. این کیف پول دیجیتالی بدون کاستدی و غیرمتمرکز است. Trustwallet از تعداد زیادی ارزهای دیجیتال محبوب مانند Bitcoin، Ethereum، BNB، Litecoin، Ripple، Stellar، Polkadot، Dogecoin و… پشتیبانی می‌کند. این کیف پول با بهره‌مندی از امکانات، ویژگی‌ها منحصربه‌فرد و رابط کاربری آسان در طی این سال‌ها به بهترین کیف پول ارز دیجیتال موبایلی تبدیل شده است.

کیف پول اکسودوس Exodus

اکسودوس یک کیف پول داغ و نرم‌افزاری است که به شما این امکان را می‌دهد تا انواع گوناگون کوین‌ها ازجمله بیت‌کوین، لایت‌کوین، دش و توکن‌های ERC-20 مختلف را روی آن ذخیره کنید. اما در نظر داشته باشید که متاسفانه اکسودوس از تایید دو مرحله‌ای و قابلیت چند امضایی که از ویژگی‌های مهم و اساسی در امنیت هر کیف پول تلقی می‌شوند، برخوردار نیست. این بدین معنی است که کیف پول شما امن‌تر از گوشی همراه یا یارانه شما نیست و در صورتیکه سرقت شوند یا مورد حمله سایبری قرار بگیرند، دارایی‌هایتان را از دست خواهید داد.

کیف پول لجر نانو اس Ledger Nano S

اگر به‌دنبال داشتن لایه نهایی امنیت هستید، بهترین گزینه برای شما یک کیف پول سخت افزاری، مانند لجر نانو اس است. با Ledger Nano S یک دستگاه فیزیکی دریافت خواهید کرد که به شما اجازه ذخیره آفلاین طیف وسیعی از کریپتوکارنسی‌های مختلف را می‌دهد. هنگامی که قصد دارید از این کیف پول برای کسی کوین ارسال کنید، باید کیف پول را به دستگاه خود وصل کنید (مثل یک لپ‌تاپ) و سپس پین شخصی خود وارد نمایید. کیف پول لجر در کنار تمام مزیت‌های عالی خود، دغدغه اصلی سرمایه گذاران را در خصوص مسائل امنیتی کاملاً برطرف کرده است.

خرید آنلاین و اتوماتیک ارز های دیجیتال زیر از ما به عکس خرید کلیک کنید

( بیت کوین  ، پرفکت مانی ، وب مانی ، اتریوم ، لایت کوین ، دوج کوین ، دلار پی یر ، زی کش ، بیت کوین کش ، دلار ادوکش ، سولانا ، ریپل ، ترون ، نئو ، …)

فروش آنلاین و اتوماتیک ارز های دیجیتال زیر به ما به عکس فروش کلیک کنید

( بیت کوین  ، پرفکت مانی ، وب مانی ، اتریوم ، لایت کوین ، دوج کوین ، دلار پی یر ، زی کش ، بیت کوین کش ، دلار ادوکش ، سولانا ، ریپل ، ترون ، نئو ، …)

(( با کلیک به عکس زیر به کانال تلگرام سایت Exhadi بپیوندید ))  

 می توانید با کلیک به دکمه های زیر به بخش ساخت کیف پول ارز دیجیتال مورد نظر خود مراجعه نمایید :